MAVİ YOLCULUK KOYLARI

Dünyanın önde gelen turizm cennetlerinden biri olan Türkiye, güneybatı sahillerindeki eşsiz koylarıyla ilgi çekmeye devam etmektedir. Bodrum’un kuzeyinden başlayan bu koylar Antalya’ya kadar devam etmekte ve Göcek, Hisarönü Körfezi ,Marmaris ve Fethiye Körfezlerini kapsamaktadır.

Mavi Yolculuk’un doğmasını sağlayan bu muhteşem koylar kıyı kanunuyla korunma altına alınmış ve bakirliğini günümüze kadar korumuştur. Türk edebiyatının önde gelen isimlerinin kısa turlarıyla uğradıkları bu koylar günümüzde Türk yat turizmin kalbi sayılmaktadır. Merkez limanlar olan Bodrum, Marmaris ve Fethiye limanlarından gerekli ihtiyaçlarını alarak ayrılan yatlar tüm hafta bu dingin ve el değmemiş koylarda medeniyetten uzak misafirlerini gezdirmektedirler.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ KOYLARI

Fethiye Kelebekler Vadisi:

Ölüdeniz Plajı’nın doğu kıyısında yer alan ve karadan yolu olmayan Kelebekler Vadisi derin bir kanyonun deniz çıkışında yer alan plajıyla görülmesi gereken yerlerden biridir .Özel koruma kanunuyla sit alanı ilan edilen koy her türlü yapılaşmaya kapalı olup, yatların uğrak merkezlerindendir. Günümüz teknoloji çağının hiçbir izinin bulunmadığı bu koy size bambaşka bir dünyaya götürecektir. Bahar aylarında kanyonun içinde bulunan şelaleye kadar yürüyebilirseniz ,dünyaca ünlü Kaplan Kelebeklerini görme fırsatı yakalabilirsiniz.

Dünyanın sayılı doğal güzelliklerinden birisi olan Kelebekler Vadisi, sadece denizden ulaşım olanağıyla Fethiye Ölüdeniz’de yer almaktadır.Dünya Mirasını koruma Vakfı listesinde yer alan bu özel koy,Kaplan Kelebeklerinin dünyada ender görüldüğü yerlerden biridir.Tekne uğrak yerlerinden biri olan Kelebekler Vadisi’nde kısa yürüyüşler yaparak vadisinin içindeki çağlayana ulaşabilirsiniz.

Akbük:

Gökova Körfezi’nde yer alan bu koy mavi tur teknelerinin vazgeçilmez uğrak yerlerinden biridir. Burası da özel çevre koruma kanunu kapsamında yapılaşmaya izin verilmeyen koylardan olup, korunaklı konumuyla guletler için önemli uğrak yeridir. Denizi sakin ve temiz olan koyda yüzme molaları veren teknelerdeki misafirler kısa yürüyüşler de yapabilir.

Bozukkale:

Hisaönü Körfezi kıyısında yer alan Bozukkale Limanı zaytinağaçlarıyla çevrili küçük ama rüzgarlara karşıkorunaklı bir koydur. Suyu berrak olan bu koy yüzme molaları ve güzel restoranlarıyla mavi tur misafirlerini beklemektedir.

Marmaris Yarımadası’nın güney yakasında Karaburun ile Kadırga arasında uzanır. Girişinde eski Loryma surlarının yükseldiği koydaki üç ayrı iskeleye, tonoz alıp bağlanmanız mümkün. Sabah sporu için kayalardan veya patikadan Loryma surlarına tırmanmak ya da Simi manzaralı, terk edilmiş eski bir köye ulaşmak mümkün. Lokantalar kahvaltıda taze köy ekmeği, bal ve tereyağı veriyor, kaçırmayın!

Göcek Koyları:

Dünyanın en iyi ve korunaklı koyları olup, bir havuz gibi Fethiye Körfezi’nin içine saklanmış gibidirler. Berrak suları, hala bakir kalmış koyları ve bunun yanı sıra adalarıyla mavi yolculuk için tam bir biçilmiş kaftandır.

Yassıcalar, Zeytinli Ada, DomuzAdası, Hamam Koyu, Sıralıbük, Boynuz Bükü,Killebükü, Tersane Adası ve bir çok koydan oluşan Göcek Koyları uzun sezonuyla yatçıların önemli rotasıdır.

HisaönüKörfezi:

Marmaris Limanından kuzeye doğru çıkan rotada Türkiye’nin en güzel koyları karşılar yatları. Bozburun, Söğüt, Selimiye, Orhaniye, Bencik ve Datça’ya uzanan girintili çıkıntılı onlarca koyda rüzgar ve dalgadan uzak mavi yolculuk keyfi yapabilirsiniz.

Çökertme:

Bodrum’dan Gökova’ya doğru giderken, Kepçe Burnu’yla Karaburun arasında yer alan Çökertme Koyu, uğrak yeriniz olabilir. Hüzünlü bir hikayesi olan Çökertme Türküsü’nde adı geçen yer burasıdır. Koyda üç ayrı lokantanın iskelesine bağlanmak mümkün. Çökertme’ye gelip kebabını yemeden gitmek olmaz. Şanslıysanız akşam güzel bir buğulamaya rastlarsınız. Su ve elektrik mevcut, yakıt da alabilirsiniz. Yöre hala köy hayatının güzelliğine sahip.

Koctepe – Bozburun: 

Yelkencilerin cenneti olarak tanımlanan Kocabahçe Koyu, Kocaada’nın karşısındaki burnunun batısından güneye doğru uzanıyor. Kara ulaşımı olmayan koydaki tek lokantanın iskelesine bağlanabilirsiniz. Arada uğrayan deniz kaplumbağası bir sürpriz yapabilir; şnorkel ve gözlüğü her an hazır tutmakta fayda var. Lokantanın arka bahçesinde sebze yetişir ve her gün taze köy ekmeği çıkar. Erken sipariş verebilirseniz, kuzu tandır yiyebilirsiniz. Bu koydan Atabol Burnu’na devam ederken, civardaki en korunaklı koy olan Dirsekbükü’nü de (Ağıı) görün.

Serçe:

Bozukkale’den Kadırga’ya doğru ilerlediğinizde , Serçe Koyu’na ulaşırsınız. Koy girişi uzaktan pek belli olmaz, denize inen dik burunların arasındaki geçidi yaklaştıkça fark edersiniz. Kıyıdaki kayalardan koltuk alabilir veya kıyıdaki lokantanın vereceği şamandıraya bağlanabilirsiniz. Oldukça korunaklı olan koy sizi açık denizden saklar.

Yassıcalar – Göçek 

Günübirlik Göçek teknelerinin de uğrak yeri olan Yassıcalar, gündüzleri kalabalık ve hareketlidir. Hele de mehtap varsa, bu güzelliği başka bir yerde bulamazsınız. Zeytin ağaçları neredeyse suya kadar uzanır. Gün batımı için üşenmeyin,mutlaka yüksek bir tepeye ulaşın.Yassıcalar’a giriş yaparken sığlıklara mutlaka dikkat edilmelidir.

Sadun Boro’dan yadigâr : Okluk / Marmaris – Muğla 

Çam ağaçları, sakin deniz ve demir atmış tekneler unutulmaz manzara çıkarıyor. Eyüp Özel, “Tekneyle dünya turu yapan ilk Türk yelkenci olan Sadun Boro ile özdeşleşen koyda Boro’nun sağlığında yapılan Denizkızı Heykeli’ni selamlayıp Sadun Boro yürüyüş yolunda nefis bir yürüyüş yapabilirsiniz” diyor.

Turkuvaz deniz: KABAK KOYU / FETHİYE – MUĞLA

Ölüdeniz’den Güney Likya Yolu üzerinde uğramanız gereken ilk doğa harikası. Turkuvaz sularında denizin, yürüyüş yollarındaysa doğanın tadını çıkarın. Bungalov tarzı ağaç evler ve çadırların olduğu kamplarda konaklamak da mümkün.

Tarihe yolculuk: GEMİLE KOYU / FETHİYE – MUĞLA

Gemile Koyu, Ölüdeniz ile Fethiye arasında yer alan korunaklı yapısıyla binlerce yıldır korsan ve ticaret teknelerine liman görevi gören bir yapıdadır.Koy çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili kumsalıyla Mavi Yolculuk rotaları arasında önemli bir yere sahiptir.Koyun karşısında yer alan St.Nicola Adasına çıkabilir ve antik çağdan kalma kalıntıları arasında kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Aziz Nicola da denilen Noel Babanın kilisesinin bulunduğu adanın etrafındaki tertemiz sularda yüzme molaları verebilirsiniz..

Turunç Pınarı Koyu

Fethiye’nin çok yakınındaki bu koy, karadan ulaşımın mümkün olmadığı koyu lacivert renkte temiz deniziyle yatçıların uğrak yerlerinden birisidir. Koyun hemen yakınında doğal kaynak suyu var ve koy zeytin ağaçları ile örülmüş durumda.

Compare listings

Karşılaştırmak