Satılık Yatlar

  • 0

Mavi yolculuk sadece ülkemize özel bir turizm şekli. Bu kadar güzel cennet koyları ve tertemiz doğayı başka bir yerde bulmak mümkün değil. Bu nedenle 1950li yıllarda birkaç yazarın başlattığı yolculuklar ve keşfettiği rotalar bugün tüm dünyanın dilinde ve büyük bir turizm pazarı oluşturmuş durumda. Artık dünyanın her yerinden insanlar mavi yolculuk için ülkemize geliyorlar ve bu el değmemiş doğayı, harika şehirleri, tarihi ve gece hayatını keşfediyorlar. Bu yoğun talep ülkemizde yüzyıllardır devam eden denizciliği de canlandırmayı başardı. Artık birçok eski tersanemiz güncellenerek gulet ve yat üretimine başladı.

Ege ve Akdeniz kıyılarındaki mavi yolculuk firmaları dünyada satılık yat bulmak ve uygun fiyatlarla almak için en uygun işletmeler olarak kabul ediliyor. Bu işletmelerde birbirinden farklı yat tiplerini bulmak, incelemek ve satın almak mümkün.

Mavi yolculuk firmaları tarafından satılan Guletler ülkemizdeki geleneksel tersanelerde üretiliyor. Yüzyılları tecrübesi ile oluşturulan bu guletler farklı ihtiyaçlara cevap vererek büyüklük, lüks ve donanım içeriyor. Büyük bir tecrübe gerektiren Gulet üretimi yıllar alıyor ve her noktanın güvenlik için tek tek testten geçirilmesi gerekiyor. Bunun yanında üretim sırasında yolcuların rahatı ve yolculuğun güvenliği için de tüm gerekli tedbirler alınıyor.

Ülkemizde mavi yolculuk firmalarında bulunabilen satılık yatlar genellikler 20 ile 40 metre arasında değişen uzunluklara sahip. 6 kabinli guletler çoğunlukta iken 4 kabinliden 10 kabinliye kadar farklı büyüklüklerde guletler de bulmak mümkün.

Ülkemizde üretilen son model tekne ve guletlerde popüler tatil aktiviteleri için yardımcılara da ulaşmak mümkün. Bu aktivite yardımcıları arasında en ünlüleri şüphesiz ki sörf, su kayağı, kano ve olta düzenekleridir. Ayrıca bu guletlerin mutfakları da her ihtiyacı karşılayabilecek şekilde düzenlenmiş durumda. Çay makinesinden derin dondurucuya, fırından buz makinesine kadar lüks bir mutfakta bulunması gereken tüm aletleri bu teknelerde hazır şekilde bulmak mümkün.

Bu tekneleri ailesi ve sevdikleri ile bir yaz tatili geçirmek için kullananlar olduğu gibi ticaret için alarak gerekli izinleri tamamladıktan sonra kiralayanlar ve satanlar da mevcut. Son yıllarda mavi yolculuk turizminin dünyada bir marka haline geldiği düşünüldüğünde bir tekne almanın ne kadar önemli bir yatırım olduğu çok daha iyi anlaşılabilir.

Ülkemizde yat satın almanın bir diğer önemli avantajı ise bakım ve yenileme fırsatlarının fazla olması. Ülkemiz kıyılarında bu tip yatların sorunlarını kolaylıkla çözebilen, yenilenmesinde aktif rol oynayabilen birçok işletme bulmak mümkün. Ayrıca ülkemizden alınan yatların vergi işlemleri çok daha kolay ve vergi düzeyleri dünyanın birçok ülkesine göre oldukça düşük.

Ülkemizde üç farklı tipte yat satın alınabiliyor. Bunlar arasında en küçükleri yelkenlilerdir. Yelken seyri ile hareket etme temeline bağlı olan bu yatlar fiberglass gövdesi sayesinde az yakıtla uzun mesafeleri kolaylıkla alabiliyor. Bir diğer yat tipi ise motoryatlardır. Motoryatların en büyük özelliği uzun mesafeleri çok kısa sürede alabilmeleridir. İnşa malzemesi olarak çelik kullanıldığından son derece sağlam ve güvenlidirler. Ülkemizde uzun yıllardır kıyı şeridi turları için bu tip yatlar kullanılıyor. Ayrıca lüks mega yatları da mavi yolculuk firmalarında bulmak mümkün. En yüksek kalitede malzeme ve en teknolojik içerik için bu yatlar tercih edilebilir.

Sonraki gönderi

Tekne Yapımı

Compare listings

Karşılaştırmak